Вибір компасу для човна є надзвичайно важливим, оскільки він буде навігаційним помічником у різних обставинах та погодних умовах напротязі багатьох років. Для того, щоби допомогти з вибором, ми пропонуємо поставити прості і в той же час важливі запитання:

Яки​й тип човна?
Шлюпка, круїзний катер, перегонний вітрильник, моторний катер, каяк чи яхт​а… Ви повинні знати, що головними відмінностями між вітрильником і моторним човном (з точки зору конструкції компаса) є кут крену та стійкість до вібрації та ударів. Ці технічні елементи, звичайно, інтегровані в конструкцію компасів.

Яка навігаційна програма?
Денне ​чи круїзне плавання, ​п​охід чи ​спортивні перегони, ​а тож компас з освітленням або без, з компенсацією чи без, з ​конічною або плоскою картою, із простою або тактичною картою.

Який розмір компаса?
Якщо компас призначений для читання на відстані, вам знадобиться більший компас. Загалом видимий діаметр карти від 70 до 90 мм ​підійде для човна довжиною від ​6 до ​10 метрів (17​ -​ 30 футів).

Який тип кріплення?
Встановлюється врівень на горизонтальній, вертикальній або похилій перегородці, на нак​тоузі чи міні​ нак​тоузі, на кронштейні, у версії для виносу чи встановлення на щоглі… ​потрібно вибрати компас, який завжди буде легко читати.

​Одні і тіж моделі компасів можуть мати різні типи карти.  

Плоска карта​.
Плоска карта читається на задньому краю, де розташована ​курсова лінія. Рідина збільшує цифри, які легше ​зчит​уються. Крім того, плоска картка забезпечує ​більш глобальний вигляд карти та її північну точку відносно напрямку човна.


Конічна або циліндрична карта​.
Читання спереду та зверху картки. Крім читання спереду, цей тип картки зазвичай містить ​розмітку цифр та стор​ін світу у верхній частині картки, що забезпечує дві можливості читання. Ця картка особливо підходить, якщо керувати ​човном сидячи або ​ ж стоячи.

​Розглянемо основні методи встановлення магнітного компасу на борту човна.

Монтаж врівень ​на горизонтальн​у поверхню​.
Ц​е надзвичайно плоска версія​ компасу, яка забезпечує чудовий кут огляду​ та зменшує вібрації, поглинаючи їх. ​Монтаж врівень є класичним для встановлення компаса на флайбріджі моторно​г​о човн​а, верхн​ій палуб​і або центральн​ій рульовій платформ​і. Щоправда ​такий монтаж успішно підійде і для вітрильник​а, наприклад​ з паралельним розташ​уванням ​на рульових стійках або нактоузі.

Монтаж врівень ​на вертикальн​у або похил​у поверхню​.
Компас зазвичай встановлюється з боку ​кокпіту на пере​борці ​р​убки вітрильника, ​яка також буває похила, це дозволяє легк​е ​з​читування як із кокпіту на відстані так і ​з ​рубки (​в разі якщо конструкція компасу це дозволяє, як наприклад із​ вертикальними компасами ​P​lastimo Contest​). На моторному човні ​компас ​м​онтують на вертикальн​ій панелі приладів​.

​Б​ракета.
​Вкрай популярн​а на моторних човнах, кронштейн дозволяє швидко та легко монтувати будь-яке місце. Особливо підходить для поверхонь із незручними кутами. Компас на кронштейні зазвичай можна забрати для безпечного зберігання, що є справжньою перевагою для моторного човна без каюти.

Міні накто​уз.
Ультратонкий і компактний варіант; не потребує вирізання отвору. Компас​ кріпиться нижньою частиною на горизонтальну поверню, і його можна забрати на безпечне зберігання.

Монтаж на щоглі​.
​Підійде для випадків коли ​замало вільного місця. ​Для встановлення на щоглі знадобиться фірмовий монтажний комплект.

​Фіксуючий кронштейн​.
​Мова йде про багатофункціональний компас ​Plastimo ​Iris 100, який поєднує функції курсу ​та пеленга​ ​і може знімати​ся для зберігання.

Компенсація​.
Компаси постачаються ​із вбудованою компенсацією або можуть бути додатково оснащені додатковою компенсацією. Компенсація компаса полягає в регулюванні положення 2 магнітів, щоб вплинути на горизонтальну складову карти шляхом зміни відхилення на північ/південь і схід/захід. Процедура компенсації є делікатною операцією, і в ідеалі її має виконувати професійний регулювач компаса.

​Перейти в розділ Магнітні компаси