Іноді буває складно точно визначити, який ніж підпадає під категорію для виживання. Найчастіше до цього типу відносять тільки моделі з нескладним клинком, оскільки їх конструкція має підвищену міцність, хоча можна зустріти і складні вироби, які відрізняються більш товстим лезом і рядом дрібних модифікацій, що підвищують функціональність інструменту. Однак незалежно від типу конструкції ніж для виживання повинен мати головну якість – ефективно протистояти складним викликам, з якими доводиться стикатися людині в екстремальних умовах.

Вибрати найкращий ніж для виживання, який однаково добре справлятиметься з роботою різного типу – складне завдання, оскільки можливості інструменту не безмежні і залежать від безлічі нюансів. Оптимально мати в колекції кілька інструментів із різними характеристиками, щоб бути готовим до будь-якої ситуації.

Для вибору відповідного ножа достатньо уявити сценарії, в яких вам знадобиться інструмент.

Моменти, які потребують особливої уваги:

Умови використання. Клімат, температура повітря, тип рослинності – чинники, яких слід підготуватися заздалегідь. У вологому середовищі прийдеться рукояти з протиковзними текстурованими накладками, що зменшують ковзання у вологій долоні. Для роботи з деревиною ефективні товсті та довгі мечі.
Досвід. Початківцям немає сенсу вибирати моделі зі специфічною, що вимагає спеціальних навичок у заточуванні формою клинка та вироби з вибагливої до догляду сталі. На початковому етапі оптимальним вибором буде ніж з недорогої нержавійки, яка має збалансовані якості: ефективний різ, стійкість до корозії та довговічність.
Кількість інструментів у наборі. Більшість користувачів воліють класичний ніж - гострий клинок зі зручною рукояттю і нічого більше. Але в похідних умовах одного леза може бути замало. В екстремальних умовах можуть врятувати функціональні доповнення у вигляді стропоріза, кресала, відкривалки для пляшок та інших модифікацій, якими оснащуються багато сучасних ножів.

Узагальнюючи характеристики ножів для виживання, важливо, щоб меч був міцним і досить довгим для зручної рубки дрібних гілок, але не громіздким. Оптимальний матеріал клинка – зносостійка нержавіюча сталь, яка стійка до ударів і легко піддається заточенню за допомогою портативної точилки. Рукоятка має бути виготовлена з термостійкого матеріалу. Деякі виробники досі випускають виживальні моделі з рукояттю з дерева, але це виключно колекційні вироби, які є непрактичними в похідних умовах. Вибирайте інструменти з шорсткою рукояткою, яку зручно утримувати, та звертайте увагу на її довжину – надійний хват гарантований лише в тому випадку, коли всі пальці вільно поміщаються на рукояті.